D38999/20FG39PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG39PB
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
21-39
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2004
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
Body Plating :
Datasheets
D38999/20FG39PB
Conesys D38999/20FG39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FG39PB Overview
D38999/20FG39PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG39PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG39PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER