D38999/20FG39PB
Mfr.Part #
D38999/20FG39PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
39
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
21-39
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Backshell Type :
Solid
39
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Published :
2004
Aluminum
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Termination :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20FG39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FG39PB Overview
D38999/20FG39PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG39PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG39PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER