D38999/20FG39JB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG39JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Published :
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG39JB-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 39 pin is provided on the device.
D38999/20FG39JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG39JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG39JB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT