D38999/20FG39BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG39BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Published :
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Empty Shell :
yes
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20FG39BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FG39BE Overview
D38999/20FG39BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG39BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG39BE Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT