D38999/20FG39BE
Mfr.Part #
D38999/20FG39BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
39
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
39
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Published :
Contact Size :
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Body Plating :
Gold
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20FG39BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FG39BE Overview
D38999/20FG39BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG39BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG39BE Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT