D38999/20FG39BD
Mfr.Part #
D38999/20FG39BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Gender :
RCP
Shell Size / Insert Arrangement :
ECCN (US) :
EAR99
Contact Size :
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Product Length (mm) :
Number of Terminals :
39
Product Depth (mm) :
40.1
Polarization :
D
Mounting :
Wall Mount
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Hard Dielectric
Number of Ports :
1
Less Contact :
yes
Body Orientation :
Straight
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Circular
Contact Gender :
SKT
Sealing :
Meets IP67
Number of Contacts :
39
Service Rating :
I
Shell Plating :
Electroless Nickel
Mating Cycle (Cycles) :
500
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shielding :
yes
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Product Height (mm) :
40.1
Termination Method :
Crimp
Military Standard Series :
Series III
Datasheets
D38999/20FG39BD
Aluminum Wall - Front Mount - Thru Holes
D38999/20FG39BD Overview
Its mounting type is Wall - Front Mount - Thru Holes.
D38999/20FG39BD Features
D38999/20FG39BD Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20FG39BD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT