D38999/20FG39AA
Mfr.Part #
D38999/20FG39AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Number of Positions :
39
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contacts Not Included
Plating :
Electroless Nickel
Published :
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
39
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Current Rating :
13A
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20FG39AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG39AA Overview
D38999/20FG39AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG39AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG39AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT