D38999/20FG16SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG16SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
16
Empty Shell :
yes
Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
16
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG16SB-LC Overview
D38999/20FG16SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG16SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG16SB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT