D38999/20FG16PA-LC
Mfr.Part #
D38999/20FG16PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
16
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FG16PA-LC Overview
D38999/20FG16PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FG16PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FG16PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT