D38999/20FG16JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG16JA
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
21-16
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2011
Number of Positions :
16
Number of Pins :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20FG16JA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG16JA-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 16 pins on the device.
D38999/20FG16JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG16JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG16JA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER