D38999/20FG16BA
Mfr.Part #
D38999/20FG16BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Wall
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Orientation :
A
Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
13A
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
Number of Positions :
16
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20FG16BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG16BA Overview
D38999/20FG16BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG16BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG16BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT