D38999/20FG11SN
Mfr.Part #
D38999/20FG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environment Resistant
Published :
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Flanges
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Feature :
Self Locking
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
12 Weeks
Depth :
40.2mm
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
23A
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Nickel
Shielded
Applications :
Military
REACH SVHC :
Unknown
Length :
33.65mm
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20FG11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FG11SN Overview
D38999/20FG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG11SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG11SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER