D38999/20FG11HA
Mfr.Part #
D38999/20FG11HA
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
21-11
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
G
Ratings :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
Termination :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Shielded
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20FG11HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FG11HA Overview
D38999/20FG11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG11HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER