D38999/20FF32SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FF32SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Contact Finish Termination :
Gold
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
32
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20FF32SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FF32SC-LC Overview
D38999/20FF32SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FF32SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FF32SC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT