D38999/20FF32PNLC
Mfr.Part #
D38999/20FF32PNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
32
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
32
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20FF32PNLC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FF32PNLC Overview
D38999/20FF32PNLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FF32PNLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FF32PNLC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT