D38999/20FF32JB-LC
Mfr.Part #
D38999/20FF32JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
32
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
32
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FF32JB-LC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 32 pin configuration is equipped with the device.
D38999/20FF32JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FF32JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FF32JB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT