D38999/20FF32HC
Mfr.Part #
D38999/20FF32HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
32
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Published :
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20FF32HC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FF32HC-LC Overview
You'll get Receptacle Housing packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Lots of [0] products have this part.It has 32 pins on the back of the device.
D38999/20FF32HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FF32HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FF32HC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER