D38999/20FF32BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FF32BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
32
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Nickel
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Termination Type :
Crimp
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Shell Size :
F
Datasheets
D38999/20FF32BE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL NICKEL PLATED
D38999/20FF32BE Overview
D38999/20FF32BE Features
D38999/20FF32BE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FF32BE Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT