D38999/20FF18PD-LC
Mfr.Part #
D38999/20FF18PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
18
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
F
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shell Size - Insert :
Published :
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
D38999/20FF18PD-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 18 pins.
D38999/20FF18PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FF18PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FF18PD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT