D38999/20FF11BN
Mfr.Part #
D38999/20FF11BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56352
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Coupling Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Termination Type :
Crimp
Shell Size :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20FF11BN
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL NICKEL PLATED
D38999/20FF11BN Overview
D38999/20FF11BN Features
D38999/20FF11BN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FF11BN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT