D38999/20FF11BE
Mfr.Part #
D38999/20FF11BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Coupling Type :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
11
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56352
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Type :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
F
Body/Shell Style :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20FF11BE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL NICKEL PLATED
D38999/20FF11BE Overview
D38999/20FF11BE Features
D38999/20FF11BE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FF11BE Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT