D38999/20FE26SEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FE26SEL
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
E
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Published :
Datasheets
D38999/20FE26SEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FE26SE-LC Overview
D38999/20FE26SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FE26SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FE26SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT