D38999/20FE26SD-LC
Mfr.Part #
D38999/20FE26SD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
D
20
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FE26SD-LC Overview
D38999/20FE26SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FE26SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FE26SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT