D38999/20FE26PCL
Mfr.Part #
D38999/20FE26PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Threaded
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Gold
Total Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Published :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20FE26PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FE26PC-LC Overview
D38999/20FE26PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FE26PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FE26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT