D38999/20FE26PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FE26PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
20
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
17-26
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contacts Not Included
Published :
2011
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Orientation :
C
Housing Color :
Silver
Total Number of Contacts :
26
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FE26PC-LC Overview
D38999/20FE26PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FE26PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FE26PC-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT