D38999/20FD19SE
Mfr.Part #
D38999/20FD19SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Length :
32.74mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
Published :
Total Number of Contacts :
19
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
31.3mm
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Radiation Hardening :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/20FD19SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20FD19SE Overview
D38999/20FD19SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19SE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER