D38999/20FD19SBL
Mfr.Part #
D38999/20FD19SBL
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Contact Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Depth :
31.3mm
Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Number of Positions :
19
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
Threaded
Housing Color :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
D
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20FD19SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD19SB-LC Overview
D38999/20FD19SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19SB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT