D38999/20FD19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FD19PN
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Stock
445
In Stock :
445
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
15-19
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Gender :
Receptacle
Voltage - Rated :
1.8kV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
D
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant, IP67
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20FD19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FD19PN Overview
D38999/20FD19PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FD19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FD19PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER