D38999/20FD19JE
Mfr.Part #
D38999/20FD19JE
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Self Locking
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Military
Empty Shell :
Color :
Silver
HTS Code :
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Threaded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Bulk
Datasheets
D38999/20FD19JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20FD19JE Overview
D38999/20FD19JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FD19JE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FD19JE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER