D38999/20FD19HC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FD19HC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-19
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Flange
Number of Pins :
19
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD19HC-LC Overview
D38999/20FD19HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19HC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT