D38999/20FD19HC
Mfr.Part #
D38999/20FD19HC
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
19
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20FD19HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FD19HC Overview
D38999/20FD19HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19HC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER