D38999/20FD19HB
Mfr.Part #
D38999/20FD19HB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
19
Published :
2001
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
15-19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Termination :
Crimp
Ratings :
Aluminum
Datasheets
D38999/20FD19HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FD19HB Overview
D38999/20FD19HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER