D38999/20FD19HA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FD19HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
202
In Stock :
202
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
15-19
Published :
2011
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
19
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD19HA-LC Overview
D38999/20FD19HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD19HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD19HA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT