D38999/20FD18SNL
Mfr.Part #
D38999/20FD18SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
D38999/20FD18SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FD18SN-LC Overview
D38999/20FD18SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FD18SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FD18SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT