D38999/20FD18JC
Mfr.Part #
D38999/20FD18JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
18
Termination :
Crimp
Empty Shell :
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Gender :
FEMALE
Published :
Datasheets
D38999/20FD18JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FD18JC Overview
D38999/20FD18JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD18JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD18JC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER