D38999/20FD18AE
Mfr.Part #
D38999/20FD18AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
18
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Threaded
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
D
Contact Plating :
Number of Positions :
18
Body Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20FD18AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FD18AE Overview
D38999/20FD18AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FD18AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FD18AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT