D38999/20FD15SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FD15SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Length :
32.74mm
Depth :
31.3mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Total Number of Contacts :
15
HTS Code :
Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Wall
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
Radiation Hardening :
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FD15SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD15SN-LC Overview
D38999/20FD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT