D38999/20FD15SE
Mfr.Part #
D38999/20FD15SE
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Pbfree Code :
yes
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
ROHS3 Compliant
Termination :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Color :
Bulk
Total Number of Contacts :
15
Datasheets
D38999/20FD15SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20FD15SE Overview
D38999/20FD15SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FD15SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FD15SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER