D38999/20FD15SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FD15SC-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Size :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD15SC-LC Overview
D38999/20FD15SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD15SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD15SC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT