D38999/20FD15SB-LC
Mfr.Part #
D38999/20FD15SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Housing Color :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Flange
DIN Conformance :
HTS Code :
Published :
2011
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FD15SB-LC Overview
D38999/20FD15SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD15SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD15SB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT