D38999/20FD15PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FD15PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15
Orientation :
C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Published :
2001
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/20FD15PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FD15PC Overview
D38999/20FD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FD15PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FD15PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER