D38999/20FD15PA
Mfr.Part #
D38999/20FD15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
D
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
15
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20FD15PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FD15PA Overview
D38999/20FD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FD15PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FD15PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER