D38999/20FD15HC
Mfr.Part #
D38999/20FD15HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Total Number of Contacts :
15
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
15-15
Number of Positions :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Self Locking
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Published :
2001
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Applications :
Military
Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20FD15HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FD15HC Overview
D38999/20FD15HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FD15HC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FD15HC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER