D38999/20FC8SB-LC
Mfr.Part #
D38999/20FC8SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 8POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
8
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle Housing
Voltage - Rated :
850V
MIL Conformance :
yes
Flange
Filter Feature :
No
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
13-8
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Published :
2006
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20FC8SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 8 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FC8SB-LC Overview
D38999/20FC8SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FC8SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FC8SB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT