D38999/20FB99HN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FB99HN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
Stock
541
In Stock :
541
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Published :
2011
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
7
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
20
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
11-99
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 7 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FB99HN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 20 pins.
D38999/20FB99HN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FB99HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FB99HN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT