D37S80C6GX00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D37S80C6GX00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.76mm
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Guide
Number of Terminations :
37
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Depth :
18.77mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Termination :
Press-Fit
Length :
69.32mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated :
300V
Number of Positions :
37
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Delta D
Gender :
FEMALE
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
D37S80C6GX00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D37S80C6GX00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:37, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D37S80C6GX00 pinout, D37S80C6GX00 datasheet PDF, D37S80C6GX00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D37S80C6GX00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D37S80C6GX00LF Overview
D37S80C6GX00LF Features
37 basic kinds of terminations
Delta D series
D37S80C6GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D37S80C6GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP