D37P33E4GV00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D37P33E4GV00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
264
In Stock :
264
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Connector Style :
D-Sub
Length :
69.32mm
Number of Positions :
37
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Black
Current Rating :
5A
Contact Material :
Brass
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Series :
Delta D
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Terminations :
37
Depth :
18.7mm
Voltage - Rated :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Housing Material :
PBT
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D37P33E4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D37P33E4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:37, D37P33E4GV00LF pinout, D37P33E4GV00LF datasheet PDF, D37P33E4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D37P33E4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D37P33E4GV00LF
D37P33E4GV00LF Overview
D37P33E4GV00LF Features
37 basic kinds of terminations
Delta D series
D37P33E4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D37P33E4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP