D3501N42TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D3501N42TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AE
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 4.2KV 4870A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Lead Free :
Lead Free
Peak Reverse Current :
200mA
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Non-Repetitive Surge Current :
63kA
Terminal Position :
END
Operating Temperature - Junction :
-40°C~160°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.27V @ 4000A
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Number of Phases :
1
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current-Max :
4870A
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
4.2kV
Package / Case :
DO-200AE
Number of Pins :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Screw
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100mA @ 4200V
Terminal Form :
NO LEAD
Forward Current :
5.3kA
Max Operating Temperature :
160°C
Packaging :
Bulk
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
56kA
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Current - Average Rectified (Io) :
4870A
Datasheets
D3501N42TXPSA1
Infineon Technologies D3501N42TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.27V @ 4000A -40°C~160°C 100mA @ 4200V 2-Termination Bulk DO-200AE Chassis Mount
D3501N42TXPSA1 Overview
The allowable value of forward current reaches 5.3kA.In terms of output current, 4870A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 200mA, as indicated by the data chart.
D3501N42TXPSA1 Features
4870A is the maximum value
the peak reverse is 200mA
D3501N42TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D3501N42TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB