D332K29Y5PH63L6
Mfr.Part #
D332K29Y5PH63L6
Description
CAP CER 3300PF 100V Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Capacitance :
3300pF
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
6.35mm
Lead/Base Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
Y5P
Diameter :
7.37mm
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.290Dia 7.37mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
D332K29Y5PH63L6
Vishay D332K29Y5PH63L6
D 3300pF 100V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.290Dia 7.37mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D332K29Y5PH63L6R Overview
This device's program size/dimension is 0.290Dia 7.37mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
D332K29Y5PH63L6R Features
a size/dimension of 0.290Dia 7.37mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V