D271K20Y5PL63L6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D271K20Y5PL63L6
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 500V Y5P RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
270pF
Temperature Coefficient :
Y5P B
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Published :
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30°C
Series :
D
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
6.35mm
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Diameter :
5mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Datasheets
D271K20Y5PL63L6
Vishay D271K20Y5PL63L6
D 270pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D271K20Y5PL63L6 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -30°C.This coefficient equals Y5P B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
D271K20Y5PL63L6 Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V